Ekonomi

ABD Adalet Bakanlığı, antitröst yasaları için PGA Tour ve Suudi Arabistan’ın LIV Golf birleşmesini gözden geçirecek

YENİ ABD Adalet Bakanlığı, Suudi Arabistan tarafından kurulan golf dernekleri PGA Tour ve LIV Golf’ün birleşmesinde “antitröst” yasalarının ihlal edilip edilmediğini araştıracak.

Wall Street Journal’ın (WSJ) konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Adalet Bakanlığı, Amerikan kamuoyunda geniş yankı uyandıran golf organizasyonu PGA Tour’un LIV ile birleşme kararı aldığını duyurdu. Suudi Arabistan tarafından kurulan Golf, ticaret pürüzlerini ve piyasa rekabetini yönetmek için uyguladığı antitröst uygulamaları kapsamındaki kaygılarını dile getiriyor. inceleme nedeniyle.

Şu anda PGA Tour ve diğer önde gelen golf organizasyonlarını rekabete aykırı davranışları nedeniyle soruşturan Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak bir inceleme, iki rakip takımın birleşme kararı kapsamında alacağı herhangi bir işlemin uygulanmasını geciktirebilir.

Ayrıca bir PGA Tour yetkilisine göre, iki golf sahasının ortasında yapılan bir birleşme, tarafların belirli koşullarda anlaşamaması durumunda tamamen dağılabilir.

ABD Adalet Bakanlığı konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

İki rakibin birleşmesi

ABD’li golf organizasyonu PGA Tour, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman tarafından kontrol edildiği iddia edilen Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu tarafından desteklenen rakibi LIV Golf ile geçen hafta birleşmeyi kabul etti.

İki kuruluş, PGA Tour ve LIV Golf’ün ticari işletmelerini ve haklarını artık isimsiz yeni bir şirkette birleştirmek için anlaşmalar imzaladı.

Böylece iki büyük örgüt arasında devam eden “tekel iddiaları ve haksız muamele” suçlamasıyla devam eden davalar ve rekabet sona ermiş olacak.

Birçok ABD’li milletvekili karara tepki gösterirken, Golf Tour’un rakibine karşı tavrındaki “ani dönüş” ve Suudi Arabistan’ın nüfuzu eleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu